Najlepszy pokarm dla ptaków

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych też kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niezwykle często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku spotkać można w dodatku w północnym regionie Azji , a także Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka okresem, w którym udaje się w kierunku południowej Europy bądź też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie, a także umiejscowioną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską. Jest to ptak popularny w Polsce, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe.

Pokarm dla ptaków

Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na terenie całego kontynentu. Mimo, iż szalenie często za takiego bierze się strzyżyka, to właśnie sięgający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, ma w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma stosunkowo dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon.

Zarówno osobniki damskie jak i męskie mysikrólika zwyczajnego posiadają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak również ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest od spodu ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego znajduje się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca ,a także ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnia się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *